Studia magisterskie - Plan studiów

W ramach studiów realizowane są przedmioty ogólne, kierunkowe oraz specjalnościowe.
Wybrane przedmioty ogólne i kierunkowe:
- Analiza i diagnostyka ekonomiczna
- Controlling w przedsiębiorstwie
- Prawo pracy
- Przywództwo w organizacji
- Rachunkowość zarządcza i sprawozdawczość
- Rozwój kompetencji pracowniczych
- Statystyczna analiza danych
- Zarządzanie i komunikacja międzykulturowa
- Zarządzanie marketingiem międzynarodowym
- Zarządzanie procesowe.

Przedmioty specjalnościowe

E-biznes

Współcześnie powszechnie wykorzystuje się Internet oraz inne technologie cyfrowe w działalności gospodarczej. Działania biznesowe wspomagane w ten sposób obejmują min. sprzedaż online, marketing, obsługę klienta, komunikację z partnerami biznesowymi, przetwarzanie transakcji online, zarządzanie dostawami.
W ramach przedmiotu przekazywana jest wiedza o metodach i narzędziach pozyskiwania danych, niezbędnych do analiz ilościowych i jakościowych niezbędnych do skutecznego zarządzania biznesem elektronicznym. Rozwijana jest umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej do badania procesów i zjawisk gospodarczych w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Rozwijane są również postawy przedsiębiorcze niezbędne do projektowania i realizacji planów rozpoczęcia i rozwoju działalności w zakresie gospodarki elektronicznej.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 13 h,
studia niestacjonarne 12 h.

Konsulting w zarządzaniu

Działalność konsultingowa polega na udzielaniu specjalistycznych porad i rekomendacji w zakresie zarządzania, strategii, finansów, marketingu, technologii i innych obszarów działalności przedsiębiorstw. Konsultanci identyfikują problemy w działalności przedsiębiorstw, opracowują strategie rozwoju, usprawniają procesy i pomagają w podejmowaniu decyzji. Usługi konsultantów mogą być skierowane zarówno do dużych korporacji, jak i małych i średnich przedsiębiorstw i dotyczyć różnych rodzajów działalności, takich jak np. finanse, marketing, technologia, zarządzanie projektami, HR.
W ramach przedmiotu przekazywana jest wiedza dotycząca wymogów stawianych konsultantom i firmom konsultingowym. Rozwijane są umiejętności rozpoznawania problemów w sferze zarządzania organizacjami oraz wskazywane są metody i techniki ich rozwiązywania. Rozwijane są także umiejętności organizacji procesu konsultingu w zarządzaniu.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 26 h,
studia niestacjonarne 16 h.

Nadzór korporacyjny

Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa coraz większe znaczenie ma wypracowanie zasad, procedur i praktyk zarządzania, które mają na celu zapewnienie odpowiedzialnego i skutecznego kierowania przedsiębiorstwem oraz ochronę interesów jego właścicieli i innych interesariuszy. Dotyczy to zwłaszcza relacji pomiędzy zarządem, radą nadzorczą, akcjonariuszami i innymi interesariuszami, uwzględniając zasady etyczne i standardy zachowań.
Podczas zajęć przedstawiane są podstawowe zagadnienia teorii i praktyki nadzoru korporacyjnego. Rozwijane są umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania zasad, metod, technik nadzoru korporacyjnego i kontroli korporacyjnej zarówno w warunkach polskich, jak i w ramach Unii Europejskiej i gospodarki globalnej.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 15 h,
studia niestacjonarne 8 h.

Rozwój organizacyjny firmy

Rozbudowa organizacji może mieć różne formy i obejmować wiele obszarów działalności, takich jak zwiększenie ilości pracowników, rozwój produktów, wdrażanie nowych technologii, ekspansja na nowe rynki lub akwizycje.
Podczas zajęć przekazywana jest wiedza dotycząca przesłanek, istoty mechanizmów kształtowania rozwoju organizacji oraz metod i technik ich realizacji, w warunkach zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i społecznej odpowiedzialności organizacji. Rozwijane są umiejętności wykorzystania podstawowej wiedzy teoretycznej i pozyskiwania danych do badania konkretnych procesów i zjawisk społecznych. Studenci doskonalą umiejętności analizy przyczyn i przebiegu procesów zmian w organizacjach oraz doboru standardowych metod i narzędzi do przeprowadzenia analiz.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 26 h,
studia niestacjonarne 16 h.

Systemy informacji menedżerskiej

Wraz z rozwojem organizacji zwiększa się potrzeba wdrażania zintegrowanych systemów, które wspomagają menedżerów w podejmowaniu decyzji poprzez zbieranie, przetwarzanie, przechowywanie i udostępnianie informacji związanych z różnymi obszarami działalności przedsiębiorstwa. Rozwiązania takie, wspomagane narzędziami informatycznymi ułatwiają zarządzanie, umożliwiają szybki dostęp do informacji oraz usprawniają komunikację i koordynacji działań pomiędzy różnymi obszarami działalności.
Podczas zajęć prezentowane są podejścia, koncepcje dotyczące realizacji procesów decyzyjnych w organizacjach z wykorzystaniem systemów i metod wspomagania decyzji, zarządzania informacjami i wiedzą. Rozwijane są umiejętności analizy wielowymiarowych procesów i zjawisk w organizacjach z zakresu systemów informacji menedżerskiej. Studenci doskonalą również kompetencje z zakresu krytycznej oceny oraz myślenia innowacyjnego.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 26 h,
studia niestacjonarne: 12 h.

Wellbeing w organizacji

Współcześnie, w działalności organizacji dużą uwagę przypisuje się działaniom sprzyjającym poprawie jakości życia pracowników i zwiększeniu ich zaangażowania w pracę, motywacji i efektywności. Oparte jest to na przekonaniu, że pracownicy, którzy czują się dobrze w miejscu pracy, są bardziej zadowoleni z pracy i rzadziej przechodzą na emeryturę, co przekłada się na niższe koszty dla pracodawcy. Dodatkowo, organizacje, które promują wellbeing w miejscu pracy, zazwyczaj cieszą się lepszym wizerunkiem wśród pracowników i klientów, co może przyczynić się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku.
W ramach przedmiotu studenci poznają wiedzę z zakresu obszarów istotnych z punktu widzenia strategicznego kształtowania poziomu zadowolenia z pracy i dobrostanu pracowników w różnym wieku, praktycznych rozwiązań, procedur wdrażania programów wellbeingowych i procesu certyfikacji. Podczas zajęć pozyskuje się umiejętności związane z opracowaniem i przekazaniem wskazanego zakresu wiedzy. Znaczący nacisk położony jest również na rozwijanie cech takich jak: uczciwość, odpowiedzialność, systematyczność, rzetelność, otwartość na współpracę. Studenci rozwijają także kompetencje związane z pogłębianiem ich wiedzy i umiejętnością samodzielnej pracy.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 13 h,
studia niestacjonarne 8 h.

Zamówienia publiczne

Wśród jednostek podejmujących współpracę z przedsiębiorstwami mogą występować różne instytucje publiczne, takie jak rządy, samorządy, agencje rządowe i organizacje międzynarodowe. Instytucje takie są zainteresowane współpracą z dostawcami, którzy wykonają dla nich określone prace lub dostarczą określone produkty lub usługi. Procedury podejmowania współpracy z instytucjami publicznymi są regulowane przez przepisy prawa zamówień publicznych, a ich celem jest zapewnienie uczciwej konkurencji, zapewnienie najlepszej jakości produktów lub usług oraz optymalizacja wykorzystania środków publicznych.
Podczas zajęć w ramach przedmiotu przekazywana jest wiedza z zakresu procedury postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz zasad stanowiących podstawę prowadzenia postępowania. Rozwijane są umiejętności w zakresie posługiwania się Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, analizy i podejmowania decyzji dotyczących wyboru trybu udzielania zamówień oraz wyboru wykonawcy. Podkreśla się umiejętność postępowania zgodnego z obowiązującymi przepisami, normami.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 13 h,
studia niestacjonarne 8 h.

Zarządzanie informacjami

W działalności organizacji, zwłaszcza w warunkach zwiększania ilości danych i informacji potrzebnych do jej funkcjonowania szczególne znaczenie przypisuje się planowaniu, organizowaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu, udostępnianiu i ochronie informacji, które są niezbędne do prowadzenia działalności. W dzisiejszych czasach informacje stały się jednym z najcenniejszych zasobów każdej organizacji, dlatego zarządzanie nimi jest kluczowym elementem funkcjonowania każdej firmy.
W ramach przedmiotu nacisk położony jest na poznanie istoty zarządzania informacjami oraz klasyfikacji podejść i metod zarządzania informacjami. Istotne znaczenie ma opanowanie umiejętności stosowania poszczególnych metod zarządzania informacjami ze względu na zidentyfikowany problem w obszarze zarządzania informacjami, pozyskanie umiejętności posługiwania się metodami zarządzania informacjami w organizacji, a także rozwijanie umiejętności pracy zespołowej. Przedmiotem rozważań jest również diagnozowanie luki w zakresie wiedzy własnej oraz pozyskanie umiejętności poszukiwania niezbędnych informacji w rezultacie dzielenia się wiedzą.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 39 h,
studia niestacjonarne 16 h.

Zarządzanie kryzysowe

Współcześnie wobec nasilenia zmienności warunków w otoczeniu coraz większą uwagę poświęca się procesom przygotowania i reagowania na nieoczekiwane sytuacje, które mogą zagrozić funkcjonowaniu organizacji. Celem działań podejmowanych w tym zakresie jest przede wszystkim minimalizacja szkód i ustabilizowanie sytuacji w organizacji, w jak najkrótszym czasie.
Podczas zajęć przekazywana jest wiedza w zakresie podstawowych pojęć, dotyczących bezpieczeństwa organizacji, zagrożeń związanych z występowaniem sytuacji kryzysowych i kryzysu w organizacji, podstaw prawnych dotyczących zarządzania kryzysowego w organizacji, etapów procesu zarządzania kryzysem w organizacji. Kształtowane są umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach w organizacji. Rozwijane są również umiejętności wskazywania funkcji, zasad projektowania skutecznego systemu zarządzania kryzysowego w organizacji oraz dokonywania wyboru skutecznej strategii zarządzania kryzysowego w organizacji. Znaczący nacisk położony jest na kształtowanie postawy charakteryzującej się dążeniem do stałego uaktualniania wiedzy, podejmowania współpracy w zespole, zachowywania krytycyzmu i skłonności do weryfikowania pozyskiwanych informacji, otwartości na poglądy innych i skłonności do podejmowania dyskusji na tematy związane z problematyką zarządzania kryzysowego.
Liczba godzin zajęć w ramach przedmiotu:
studia stacjonarne 15 h,
studia niestacjonarne 8 h.